Persisk Leopard
(Panthera pardus saxicolor)
Utseende
Persisk leopard är en av de största leopardsorterna som finns. De kan bli 75 cm höga i mankhöjd. Från huvud till svans kan de bli 1,2- 2 meter långa. Svansen kan vara 0,5- 1 meter lång. De kan väga 30 -70 kg, hannarna är generellt tyngre än honorna.
Teckningen på pälsen kan variera mycket men man kan saga att leoparderna har mindre svarta fläckar på huvudet och att de blir större på rygg, mage och ner på benen. Fläckarna på insidan av benen kan vara mer rödfärgade än på utsidan.
Pälsen är mycket tätare på persisk leopard än på andra sorter, en anpassning för att tåla ett kallare klimat.
Utbredning
Den största populationen av Persisk leopard finns i Iran, det finns även mindre populationer i Afghanistan, Turmenistan, Armenien, Azerbadjan, Georgien, Turkiet, Ryssland.
Persisk Leopard är mycket sällsynt, och finns upptagen som hotad (E) på IUCN röda lista. Det finns mellan 1000-1300 individer kvar i det vilda. Populationen är mycket svår att beräkna då den lever i sådan svåråtkomlig terräng.
Habitat
Persisk Leopard föredrar att leva i bergsområden med mycket klippig terräng. Där klimatet kan vara mycket torrt och kargt till mer frodigt med rika barrskogar eller snörika områden på över 3000 meters höjd över havet.
Leoparderna är mycket bra på att klättra och hålla balansen.
Var den finns styrs mycket av födotillgången.
Föda
Leoparderna är köttätare och deras föda består både av små däggdjur och fåglar. De kan även äta gazeller, antiloper och hjortar. De jagar genom smygjakt eller överraskar sitt byte.
Biologi
De lever solitärt, ensamma, ibland kan hannar följa honor under en period, men de är oftast bara under parningssäsongen som är året runt.
De är nattaktiva och ser mycket bra i mörker.
De markerar revir genom urin och klösmarkering på träd.
Honorna är dräktiga i ca 3,5 månad och kullen är mellan 1-3 ungar som föds blinda, blir könsmogna vid ca 2,5 års ålder.
En leopard blir oftast 10-15 år, ibland kan de dock bli upp till 20 år gamla.
Speciella anpassningar hos leopard
-
Tätare päls så den kan hålla värmen bättre vid ett kallt klimat.
-
Bra kamouflage med fläckarna på pälsen.
-
Bakbenen längre än frambenen så det underlättar när den hoppar.
-
Ögonen sitter mitt fram på huvudet så att iaktagelseförmågan är som bäst när den skall jaga föda.
-
Framtassarna ha långa klor för att kunna hålla fast byten och även för kunna hålla fast sig när de klättrar och hoppar.
-
Sträv tunga för att kunna slicka bort hinnor och päls på byten.
Hot
Habitatförlust då människan sprider sig och trycker undan rovdjur och deras bytesdjur.
Illegal jakt för kött och päls, skinn samt ben till asiatisk medicin.
Mer info om persisk leopard finns att hitta på:
IUCN/SSC Cat Specialist Group
www.catsg.org
2008 IUCN Red List of Threatened Species
www.iucnredlist.org
Persian leopard Project, Iran
www.plan4land.org |

Lite info om leoparderna, vart de kommer från och när de är födda:
Sorya: Hona från Chessington i England. Född 30 juni 2008
Barak: Hane från Dvur Kralove i Tjeckien. Född 24 februari 2009
Hanna: Hona från Zoo Hannover i Tyskland. Född 31 maj 2009
Jihlek: Hane från Zoo Jihlava i Tjeckien. Född 10 maj 2009
Dom Persiska Leoparderna tittar ut i Grönklitt
Det är spännande och nytt för de Persiska leoparderna att komma till Europas största leopardanläggning. Nya lukter, stora hägn, nya ljud - men spännande och lockande. Leoparden Barack har sakta börjat känna sig för och blicka ut över sitt stora hägn. Det gäller att ta det försiktigt med det verkar spännande att komma ut i naturen.
På bilderna syns hanenBarack nyfiket titta ut.
Bilderna får användas fritt vid artiklar om Grönklitt. Foto Anders Björklund
Pressmeddelande Leopard Center 2010
Barak Bildspel 100714
|